Lehký tank M3A1, Stuart
Lehký tank American Car & Foundry, M3A1, "Stuart" v je v majetku Vojensko-historického ústavu (VHÚ), ale po dohodě k zapůjčení na naše akce.
Jedná se o jeden z řady lehkých tanků, které používala americká armáda. Na vývoji začali pracovat roku 1939 pracovníci Rock Island Arsenal a výroba modelu M3A1 začala roku 1941. Celkem se vyrobilo 4 621 tanků. Jednalo se o první tank, který byl ve větším množství dodán zahraničním spojencům. Lehký tank Stuart M3A1 byl poháněn hvězdicovým sedmiválcovým benzinovým motorem Continental o výkonu 242 HP. Po roce 1942 se do Stuartů montovaly také hvězdicové dieselové motory Guiberson. Tloušťka pancíře se pohybuje od 10 mm do 51 mm. Tank je vybaven kanonem ráže 37 mm, který je spřažený s 7,62 mm kulometem.
Americké jednotky poprvé použily Stuarty záhy po vypuknutí války v Pacifiku. Postupně se staly standardní součástí amerických pozemních sil a prošly všemi bojišti, od vlhkých džunglí pacifických ostrovů přes žhavé peklo afrických pouští a ve své pozdější úpravě M5 i invazemi na Sicílii a v Normandii. Na Stuartu lze demonstrovat, jak obrovským vývojem prošla tanková technika během několika let druhé světové války. Zatímco na jejím počátku patřil jeho kanón 37 mm k účinným zbraním, na konci války jej výzbroj deklasovala. Pancéřování u moderních tanků stouplo natolik, že granát ze "sedmatřicítky" je prakticky neohrožoval. Obvyklá ráže moderní tankové techniky na konci války byla dříve nemyslitelných 90 mm. Nicméně jako účinné se ukázaly až do konce války na bojištích, kde se nevyžadovalo zapojení do klasické tankové bitvy, např. při bojích na pacifických ostrovech, při průzkumu, podpoře mechanizovaných jednotek, atd. Stuarty dosloužily v US Army nedlouho po konci války.